سیاستمقالات

پیام‌های راهبردی حمله موشکی ایران به مقر جاسوسی اسرائیل

عطوان در مقاله جدید خود اعلام کرد که ایران با پاسخ سریع به جنایت رژیم صهیونیستی در به شهادت رساندن دو نیروی ایرانی در سوریه، یک مرحله استراتژیک جدید در قواعد درگیری را آغاز کرد.

به گزارش خبیر کرج روز گذشته روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای تأکید کرد: در پی جنایات اخیر رژیم جعلی صهیونیستی و اعلان قبلی مبنی بر بی‌پاسخ نگذاردن جنایت‌ها و شرارت‌های این رژیم منحوس، شب گذشته «مرکز راهبردی توطئه و شرارت صهیونیست‌ها» مورد هدف موشک‌های قدرتمند و نقطه‌زن «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» قرار گرفت.

برخی از منابع غیررسمی نیز اعلام کرده‌اند که در این حمله موشکی برخی از مأموران جاسوس رژیم صهیونیستی کشته یا زخمی شده‌اند.

در همین راستا شبکه تلویزیونی کان، شبکه اول و سراسری رژیم صهیونیستی در خبری اعلام کرد، ارتش اسرائیل تصمیم گرفته است آماده‌باش حداکثری در مناطق شمالی (فلسطین اشغالی) را همچنان به همان شکل چند روز گذشته ادامه دهد و به انتظار اقدامات احتمالی مقاومت در این منطقه بنشیند.

به‌نوشته این رسانه عبری‌زبان، آماده‌باش صددرصدی که ارتش اسرائیل در شمال بعد از شهادت دو مستشار ایرانی در سوریه اعلام شده بود، همچنان به‌قوت خود باقی مانده است و ادامه پیدا می‌کند. پیش از این نیز کارشناسان صهیونیست نسبت به واکنش ایران ابراز نگرانی کرده و به رهبران این رژیم توصیه کرده بودند، تهدیدهای ایران را جدی بگیرند.

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر برجسته جهان عرب و سردبیر روزنامه رأی الیوم مقاله جدید خود را به همین موضوع اختصاص داده نوشت، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران روز یکشنبه رسماً اعلام کرد که مراکز راهبردی سرویس جاسوسی موساد در شهر کردنشین اربیل در شمال عراق را هدف قرار داده است و طبق بیانیه صادرشده در این زمینه حمله مذکور با 10 موشک بالستیک دقیق از اراضی ایران صورت گرفت.

عطوان ادامه داد، اقلیم کردستان عراق برای اینکه بتواند از آبروی خود محافظت کند اعلام کرد این موشک‌ها ساختمان جدید کنسولگری آمریکا و منطقه مسکونی اطراف آن را هدف قرار دادند، اما در واقع هدف از این ادعاهای دولت اقلیم کردستان این بود که حمله موشکی ایران به مقر جاسوسی رژیم صهیونیستی را بی‌اعتبار کند. طبیعی است که هر مرکز سری مانند سایر مراکز سری دیگر و از جمله سرویس جاسوسی موساد که در رأس آنها قرار دارد، در یک منطقه مسکونی واقع شود و پرچم رژیم صهیونیستی روی دکل آن نباشد.

این تحلیلگر عرب‌زبان تصریح کرد: در اینجا مهمترین تحول از نظر ما این است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران وعده خود در گرفتن انتقام خون دو شهید ایرانی در حمله رژیم صهیونیستی به جنوب دمشق را که هفته گذشته اتفاق افتاد عملی کرده است، در واقع ایران نشان داد که تکرار هرگونه تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه نیروهای ایرانی پاسخی قاطع و مخرب علیه صهیونیست‌ها به‌همراه خواهد داشت؛ به این معنا که هرگونه تجاوز اسرائیل به مواضع ایرانی در سوریه سریعاً پاسخ داده می‌شود.

در ادامه این مقاله آمده است: این موشک‌های ایرانی حامل پیامی قوی نه‌تنها برای اسرائیل بلکه برای حامی آمریکایی‌ آن نیز هستند. امروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران با هدف قرار دادن پایگاه‌های سرویس جاسوسی موساد در اربیل پاسخ جنایت رژیم صهیونیستی در به شهادت رساندن 2 نیروی ایرانی را داد و بعید نیست که این آغاز یک مرحله استراتژیک جدید باشد.

عطوان تصریح کرد: رژیم اشغالگر صهیونیستی از تغییر معادلات آگاه است و به همین دلیل تهدیدات ایران برای انتقام خون دو شهید این کشور را بسیار جدی گرفت. اسرائیل پی‌ ‌بینی می‌کرد که این پاسخ از جانب حزب‌الله لبنان در جبهه شمالی فلسطین اشغالی باشد و به همین دلیل نظامیان صهیونیست در جبهه شمالی در حالت آماده‌باش حداکثری قرار گرفتند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران تصمیم گرفت که صهیونیست‌ها را در مقر جاسوسی آنها در شهر اربیل مورد هدف قرار دهد و این یک تحول مهم در قواعد جدید درگیری است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

این تحلیلگر شناخته‌شده جهان عرب افزود: دشمنان ایران پرسیدند که چرا ایران در بلندی‌های جولان پاسخ اسرائیل را نداد و چرا این پاسخ در عراق بود. ما از آنها سؤال می‌کنیم که چه‌کسی پشت این تحولات است. ما به اشغال عراق توسط آمریکا اشاره می‌کنیم که در وهله نخست به‌خاطر منافع اسرائیل و برای اطمینان بخشیدن به تل‌آویو صورت گرفت. ما سؤال می‌کنیم؛ سرویس جاسوسی موساد اسرائیل در شمال عراق چه می‌کند؟

عطوان در پایان مقاله خود تأکید کرد: عصر آمریکا رو به پایان است و جنگ آمریکا در اوکراین ممکن است آخرین جنگ آن باشد و متحدان واشنگتن و مزدوران اسرائیل در منطقه عربی باید حواسشان را جمع کنند؛ چراکه تحولات آینده بزرگتر است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

-- بارگیری کد امنیتی --

دکمه بازگشت به بالا