سیاست

اصول ثابت جمهوری اسلامی

تجربه تاریخی مجالس گذشته و فرازوفرودهای انتخاب مردم نشان می‌دهد «بی‌عرضگی»، «قدرت‌طلبی»، «ثروت‌اندوزی»، «شهوت‌پرستی» و بالاخره «سهمیه‌طلبی» سیم‌های خاردار میدان انقلابی گری است.

خبیر کرج – محمدکاظم انبارلویی: ۱-مقام معظم رهبری در دیدار اعضای مجلس خبرگان فرمودند: «مجلس خبرگان باید مراقبت کند در انتخابات‌های خود، از اصول ثابت جمهوری اسلامی غفلت نکند».

این خطاب می‌تواند به منتخبین ملت در مجلس شورای اسلامی و یا هرکس که در معرض انتخاب قرار می‌گیرد، باشد.

اصول ثابت جمهوری اسلامی چیست؟

امام خامنه‌ای در همین دیدار در پاسخ به این سئوال می‌فرمایند:

الف-اقامه عدل

ب- مبارزه با فساد

ج-ارتقاء سطح معرفت و آگاهی‌های سیاسی و عمل اسلامی در جامعه
اصول ثابت جمهوری اسلامی است.

پیش‌ازاین هم در بیانات مکرر خود مبارزه با فقر، فساد و تبعیض را به‌عنوان محور اصلی تعریف اصلاحات مطرح فرموده‌ بودند که مورد غفلت مدعیان اصلاح‌طلبی واقع شد.

۲- موضوع ارتقاء‌سطح معرفت و آگاهی‌های سیاسی و عمل اسلامی در جامعه یک موضوع مهم و کلیدی است. فلسفه ارسال پیامبران «تزکیه نفس»، «تعلیم کتاب»و «حکمت» بوده است. باید دید چه کسانی در این مسیر گام برمی‌دارند.

برخی بداخلاقی‌های انتخابات اخیر باید نقد شود. سخنان اختلاف‌برانگیز، دعوا راه انداختن و ستیزه‌گری‌های دشمن پسند مورد نهی رهبری است، برخی باآنکه آن را از دو لب مبارک شنیدند، اما مسیر خود را می‌روند.

۳- هر «فعل» یا «قولی» که از سوی مسلمان مؤمن به‌طور اعم و نمایندگان و برگزیدگان ملت صادر می‌شود باید یک «پیوست الهی» داشته باشد.

یعنی یک‌جهت عقلی، شرعی و اخلاقی بر آن حاکم باشد. در غیر این صورت مسیر رشد و تعالی در جامعه کُند می‌شود و در آخرت هم گرفتار آن خواهیم شد.

۴-کسانی با بهانه و بی بهانه دعوا راه می‌اندازند. اختلاف انگیزی می‌کنند تا مرز ستیزه‌گری دشمن پسند پیش می‌روند حرفی برای اقامه عدل در جامعه، مبارزه با فساد و ارتقاء سطح معرفت سیاسی ندارند. نان خود را در تنور تنازع سیاسی پخت می‌کنند.

این‌ها عاقبت‌به‌خیر نمی‌شوند. شاهد این ادعا سرنوشت برخی رؤسای جمهور و رؤسای مجلس و برخی نمایندگان مجلس است.

۵-نمایندگان منتخب تا برگزاری مجلس آینده در خردادماه ۱۴۰۳ چند ماهی فرصت دارند برای اقامه عدل و مبارزه با فساد و تبعیض، گفتمان سازی کنند و فضای فکری سران قوا و نوع حکمرانی را به آن سمت‌وسو حرکت دهند.

رسانه‌ها به‌ویژه رسانه ملی باید به این گفتمان‌سازی کمک کنند.

۶-تجربه تاریخی مجالس گذشته و فرازوفرودهای انتخاب مردم نشان می‌دهد «بی‌عرضگی»، «قدرت‌طلبی»، «ثروت‌اندوزی»، «شهوت‌پرستی» و بالاخره «سهمیه‌طلبی» سیم‌های خاردار میدان انقلابی گری است.

هر یک از این سیئات به‌اندازه یک مین ضدنفر عمل می‌کند و یک نماینده انقلابی را به خاک سیاه می‌نشاند.

۷-آنان که به اسم اصلاح‌طلبی به بزرگ‌نمایی مشکلات و کوچک نمایی پیشرفت‌های حیرت‌انگیز کشور و سیاه نمایی پرداختند آنان که چاقوی تحریم را تیز کردند و به تهدیدهای آمریکا افزودند. سرمایه اجتماعی خود را از دست دادند و این ورشکستگی را زیر ژست «نه به انتخابات» پنهان کردند. آن‌ها شعور سیاسی مردم را نادیده گرفتند. آنان روسیاه‌ترین جماعت سیاسی هستند که باید در قبال تاریخ پاسخگوی اعمال خود باشند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

-- بارگیری کد امنیتی --

دکمه بازگشت به بالا